Monday, January 23, 2017

More Money, Money, Money Jan. 17, 2017

Problem of the Week (Jan. 17, 2017)
More Money, Money, Money!


Directions: Write your work on a separate sheet of paper. Label the paper with your FULL name, your teacher, and which problem(s) you are handing in, then staple it to this sheet.

SHOW ALL YOUR WORK. PLEASE BE NEAT AND ORGANIZED.

Level 1:  Buy in Bulk: One 50 pound bag of rice costs $20. How much will it cost to buy 200 pounds of rice? Show your work. Draw a picture.


Level 2:  Tutti Fruity: I want to buy a total of 10 pieces of fruit to make a fruit salad. I want my fruit salad to have lots of variety and I only have $10 to spend. Make a list of what you think I should buy and why you decided on those items. Don’t forget to tell me the total $ I will spend and the quantity of each kind of fruit.
Price List:  2 apples cost $1.00, 2 oranges cost $1.00, box of strawberries costs $3.00, box of blueberries costs $2.00, 1 watermelon costs $5.00, 1 cantaloupe melon costs $3, plums cost 25 cents each, pears cost $1.00 each, kiwis cost 25 cents each.

Level 3: Shopping Spree: George bought a clock for $35.70, a TV for $234.55, a computer for $675.99, and a book for $15.15. How much did George spend in total? Bonus:  If George only has $100 bills, how many does he need to pay for all the items? How much change will he get back?

No comments:

Post a Comment